Loading...

Macierzyństwo to ciężki zawód.

Matki, często postrzegane jako te, które siedzą w domu i nic nie robią, mają tak naprawdę milion obowiązków. Czasem zdarza się jeszcze, że członkowie rodziny, zwracają się do młodej mamy o pomoc w różnych sprawach. Kup mi chleb, zapłać rachunki, idź na pocztę, czy inne drobne obowiązki powierzają kobiecie, która jest w domu z dzieckiem dokładając jej przy tym kolejnych spraw do załatwienia. Nie zdając sobie sprawy z tego, że ta młoda mama ledwo nadąża, ledwo wiąże koniec z końcem i nagina dobę, żeby tylko zdążyć i mieć jeszcze chwilę dla siebie, której tak często brakuje.

Szczęśliwa mama, szczęśliwe dziecko

To powiedzenie zna każdy, udowodnione jest, że dziecko czuje emocje od mamy. Czuje jej złość, frustrację i stres. Często zdarza się, że matkę dopada uczucie bezsensowności, czuje że jest TYLKO matką i niepotrzebną kurą domową bez żadnego pomysłu na życie i bez perspektyw. Tym bardziej jest ciężko kobiecie, której mąż, partner, ojciec dzieci realizuje swoje marzenia, rozwija się i brnie do przodu, a ona stoi w miejscu.

I jak tu być szczęśliwym? Codziennie się uśmiechać,mieć siłę i chęć na zabawę z dziećmi?

Matka też może mieć gorszy dzień

Od dwóch tygodni jestem jak robot, noce są nieprzespane, dom jest nie posprzątany a ja jestem nie ogarnięta. Najpierw chorował Jaś, wysoko gorączkował i praktycznie przez cały tydzień był marudny, płaczliwy a w nocy potrafił obudzić się nawet 8 razy. Gdy jemu się poprawiło, zachorowała Lilka. Od tygodnia każdy dzień spędzam w domu z dwójką dzieci, wychodzę tylko wtedy kiedy muszę i tylko po to żeby coś załatwić. Gotuję obiady, piorę, biegam z lekami i padam już na twarz. Każdy ma jakieś granice wytrzymałości. Ja już nie daję rady.

Jak ważna jest ta chwila dla siebie

Potrzebuję czasu dla siebie, trzeba czasem być egoistą a ja tego nie potrafię. Wszystko co robię jest z dziećmi w tle bo nie potrafię poprosić kogoś o pomoc. Mąż realizuje się zawodowo i bardzo poświęca się pracy, spędza dużo czasu na wykonywaniu zleceń i rozwijaniu swoich umiejętności, dla rodziny, tym samych, ma znacznie mniej czasu. Cieszę się z jego sukcesów i jak najbardziej mu kibicuję, ale czasem jestem już bezsilna i chciałabym żeby więcej mi pomagał.

Ja też chciałabym mieć czas na rozwijanie swoich pasji, lubię gotować, fotografować, blogować, czytać i ćwiczyć, ale nie mam czasu na swoje pasje bo poświęcam każdą chwilę dzieciom. Często, gdy proszę męża o pomoc, słyszę że teraz nie ma czasu. Gdy dzieci idą wieczorem spać, nie mam już ani siły, ani ochoty na rozwijanie pasji.

Nie jestem jedyna

Wiem, że w podobnej sytuacji znajduje się tysiące kobiet, matek. Zdaję sobie sprawę, że nie tylko ja mam ciężko. Podziwiam matki, których dzieci są chore. Niewiem jak bym sobie poradziła w takiej sytuacji, chyba bym się załamała, a tymczasem taka mama ma w sobie ogromną siłę.

Wiem, że każdą matkę dopadają gorsze dni, w których ma ochotę rzucić wszystko i wyjść z domu, po to by za chwilę do niego wrócić bo przecież nie zostawi dzieci. Matka jest skomplikowana.

Znajdź w sobie siłę

Ten blog też jest po to, żebym miała miejsce na przelanie swoich bolączek. To pomaga. Dlatego też zachęcam Cię to praktykowania tej metody, jeśli nie masz gdzie możesz nawet tu, w komentarzu napisać co Cię gryzie, co trzymasz w sobie. Możesz napisać na Facebooku, albo w swoim pamiętniku. Uwierz mi, jeśli wyrzucisz to z siebie od razu poczujesz się lepiej.

Gdy zaczynałam pisać ten wpis, czułam się bardzo źle, teraz – kończąc go – czuję w sobie siłę, chęć do działania.

Pamiętaj o tym, że

Internet to nie rzeczywistość. Nie wszystko co widzą oczy jest prawdą. Jest teraz moda na to, żeby nie kreować rzeczywistości w Internecie tylko pokazywać prawdziwe życie. Pamiętaj, że piękne kadry, nieskazitelny porządek, piękne uśmiechy i obraz szczęśliwej rodziny, to często zdjęcia robione pod publikę. Nie ma ludzi idealnych, nie ma idealnego życia, ale jest milion osób, które to życie będą idealizować tylko po to, żeby wywołać zazdrość.

Wiem, że przeczytają to znajomi i rodzina, chowam wstyd, otwieram się przed Wami, pokonuję pewne bariery, po to żeby pomóc Tobie w osiągnięciu szczęścia, żebyś poczuła zadowolenie i sens, żebyś zaczęła działać i znalazła czas na swoje pasje. Tylko, żeby coś zrobić, do czegoś dojść, musisz się ruszyć. Siedząc na kanapie i gapiąc się w telewizor lub ekran telefonu i pogrążać się w zazdrości „bo ta ma piękną figurę a tamta znów remontuje salon bo nie ma co robić z kasą” w niczym nie pomoże. Rusz tyłek i zacznij działać, nic samo się nie zrobi. Chcesz mieć lepszą figurę? Zacznij zdrowo się odżywiać i uprawiać sport. Chcesz odświeżyć salon? Nie musisz mieć milionów w portfelu, wystarczy dobry pomysł i kreatywność a na pewno uda Ci się wymyślić coś wyjątkowego.

Mamo, Ty też jesteś ważna

Często kobiety w chwili narodzin dziecka, rezygnują z kariery, z rozwoju i ze swoich pasji po to, żeby zająć się dziećmi.

Dzieci są ważne, rodzina też jest ważna, ale Ty, Twoje zainteresowania, hobby, pasję, rzeczy które sprawiają Ci przyjemność, też są ważne.

Nie rezygnuj z nich, bo nadejdzie taki dzień, gdy dzieci dorosną, nie będziesz im już tak bardzo potrzebna i wtedy usiadziesz i pożałujesz, że nie robiłaś czegoś dla siebie.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*