Loading...

Kąpiel i pielęgnacja skóry jest stałym punktem opieki nad dzieckiem. W okresie letnim powinno się kąpać dziecko codziennie, szczególnie gdy są upały. Jesienią, zimą i wiosną możemy robić to co 2-3 dni. Dziecko poci się tak jak my, a nawet i bardziej bo nie ma w pełni rozwiniętych gruczołów potowych. Wilgotna skóra przyczynia się do powstania odparzeń i otarć dlatego właściwa pielęgnacja skóry niemowlęcia jest konieczna.

Najczęściej kąpiemy dziecko wieczorem, przed spaniem. Tworzymy rytuał – kąpiel, wieczorne karmienie i usypianie. Należy pamiętać, że kąpiemy przed karmieniem, ponieważ zabiegi związane z kąpielą i pielęgnacją mogłyby zakłócić fizjologiczny proces trawienia i sprowokować wymioty.

Stwórz odpowiednie warunki

Kąpiel powinna być przyjemnym, odprężającym punktem dnia zarówno dla dziecka jak i dla rodziców. Aby tak się stało, należy przygotować odpowiednie warunki. Temperatura w pomieszczeniu, w którym będziemy myć niemowlę powinna wynosić 23-24 stopnie.

W zasięgu rąk należy przygotować:

 • miękki ręcznik
 • sól fizjologiczną
 • waciki
 • kosmetyki do pielęgnacji ( balsam, krem do pupy)
 • miękką szczoteczkę do włosów
 • pieluszkę
 • czyste ubranko (piżamkę)

Woda w wanience powinna mieć 36-37 stopni, należy to sprawdzić, przed włożeniem dziecka do wanienki. Na dno wanienki warto położyć pieluszkę tetrową aby dziecko się nie ślizgało.

Stabilnie trzymaj dziecko

Stabilny chwyt dziecka daje mu poczucie bezpieczeństwa. Dziecko powinno opierać się o nasze przedramię, dłonią obejmujemy ramię dziecka. Drugą ręką myjemy dziecko.

Wyjmując dziecko z wanienki trzymamy go obiema rękami – jedną w ten sam sposób jak trzymaliśmy w wanience, żeby opierało się o naszą rękę i trzymamy jego rękę, drugą ręką trzymamy pod pupą i przenosimy na przygotowany ręcznik, uważając by dziecko nam się nie wyśliznęło.

Prawidłowa pielęgnacja buzi dziecka

Twarz powinniśmy myć osobno, zanim włożymy dziecko do wanienki, położymy je na miękkim ręczniku, należy dziecko otulić i przystąpić do pielęgnacji buzi, oczu, uszu i nosa.

Buzia – przygotowujemy sobie czystą, letnią wodę do miseczki i za pomocą wacików przemywamy twarz malucha. Jeśli skóra łuszczy się należy posmarować ją cienką warstwą kremu dla niemowląt.

Oczy – należy przetrzeć wacikiem nasączonym wodą, dla każdego oka bierze się czysty wacik a zużyty wyrzucamy.  Gdy przy brzegach powiek pojawia się ropna wydzielina, należy przemywać oczka solą fizjologiczną i skontaktować się z lekarzem.

Uszy – wystarczy przemyć wilgotnym wacikiem małżowiny uszne. Nie należy czyścić uszu za pomocą patyczków. Woskowina, którą czasem widać w ujściu przewodu jest naturalną substancją ochronną i nie należy jej usuwać, robi to lekarz tylko w przypadku gdy jest jej za dużo, ale zdarza się to bardzo rzadko.

Nos – przy pomocy zwilżonego patyczka higienicznego lub wacika należy usunąć zaschniętą wydzielinę, ale tylko gdy znajduje się ona w pobliżu otworów nosa a nie w głębi przewodów.

Pielęgnacja okolic intymnych

U chłopców w czasie kąpieli NIE NALEŻY zsuwać napletka (kiedyś się to robiło, ale obecnie już się tego nie robi, więc jeśli mama, ciotka, babcia powiedzą Wam, że należy zsuwać napletek bo one to robiły to pamiętajcie, że nie mają racji bo dziś już tego się nie robi). U dziewczynek przemywa się okolice intymne tamponem waty, w kierunku od przodu do tyłu, zmieniając za każdym razem tampon na nowy. Następnie ogląda się okolice pośladów i odbytu i ewentualnie, jeśli jest taka potrzeba, smaruje się kremem.

Każde przewijanie dziecka powinno być połączone z wykonywaniem zabiegów higienicznym, za każdym razem, a szczególnie po zrobieniu kupki, jeśli tylko mamy taką możliwość, pupa dziecka powinna być umyta ciepłą wodą.

Mity na temat pielęgnacji skóry dziecka:

 • Dziecko musi być kąpane codziennie – to mit, wystarczy kąpiel co 2-3 dni. Codziennej pielęgnacji wymaga natomiast skóra krocza, pupy, buzi, rąk i szyi
 • Nie kąpiemy dziecka gdy jest chore – przeziębienie nie przeszkadza w kąpieli, należy tylko zapewnić odpowiednie warunki i unikać gwałtownych zmian temperatury. Dziecko podczas choroby bardziej się poci więc dobrze jest je umyć, ciepła kąpiel udrażnia też górne drogi oddechowe. Nie kąpiemy dziecka gorączkującego, chyba że kąpiel ma mieć działanie ochładzające.
 • Nie kąpiemy dziecka, dopóki kikut pępowinowy nie odpadnie – można kąpać, ale trzeba uważać by nie zamaczać kikuta, należy wlać mniej wody do wanienki, a po kąpieli delikatnie osuszyć kikut. Kikut wymaga odrębnej pielęgnacji, pojawi się na ten temat wpis.
 • Po kąpieli nawilżamy całe ciało dziecka oliwką – oliwka natłuszcza a nie nawilża, zaleca się więc używania po kąpieli balsamów, emulsji lub mleczka. Oliwka jest absolutnie przeciwwskazana gdy u dziecka pojawią się potówki.

 

 

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*