Loading...

Pępowina odgrywa istotną rolę podczas ciąży, po porodzie jest już zbędna dlatego się ją odcina. Zacisk zakłada się na długości około 2 cm, ten pozostawiony fragment to właśnie kikut pępowinowy, który często wśród młodych rodziców sieje strach. Ten wpis powstał z myślą właśnie o młodych rodzicach, którzy boją się i nie wiedzą jak pielęgnować pępuszek u noworodka. Postaram się najbardziej jak potrafię, po ludzku przekazać Wam wiedzę, którą posiadam i doświadczenie.

We wpisie o pielęgnacji niemowlaka wspomniałam o tym, że powstanie wpis o prawidłowej pielęgnacji pępuszka ponieważ uważam, że jest to istotna sprawa i zasługuje na odrębny artykuł.

Po pierwsze: spokojnie to nic strasznego

Kikut to poprostu martwa część pępowiny, jeśli nim ruszamy to dziecko nic nie czuje, chociaż może czuje, ale napewno go to nie boli, więc spokojnie nie wyrządzasz dziecku krzywdy.

Najczęściej odpada on między 5 a 15 dobą życia, choć zdarza się że trzyma się on dłużej, nic nie szkodzi, to nie jest żadna patologia, widocznie pępowina była gruba. Tak było w przypadku Jasia, kikut pępowinowy odpadł nam po ponad trzech tygodniach!

Do czasu aż kikut nie odpadnie należy być ostrożnym i właściwie go pielęgnować, ale to nie jest nic trudnego, choć może brzmi poważnie.

Właściwa pielęgnacja kikuta pępowinowego

Nadrzędna zasada – ma być czysto i sucho. Okolica pępuszka jest podatna na zakażenia a jak wiemy wilgoć to idealne warunki do zasiedlenia bakterii dlatego podczas kąpieli warto nalać mniej wody do wanienki, żeby pępuszek nie był zamoczony, należy też uważać by go nadmiernie nie moczyć, jeśli natomiast zdarzy się że zachlapiemy go wodą to nie należy panikować, tylko dokładnie osuszyć pępuszek, najlepiej jałowymi gazikami.

Dwa razy dziennie, podczas porannej i wieczornej toalety należy spsikać kikut płynem, do dezynfekcji (najlepiej Octaniseptem). Unieś lekko kikut do góry i za pomocą jałowego gazika lub patyczka kosmetycznego dokładnie wyczyścić wszystkie zakamarki – w okolicy pępuszka może pojawić się krew lub żółtawa wydzielina, należy to umyć by nie doprowadzić do zakażenia, następnie dokładnie osuszamy pępuszek za pomocą papierowego ręcznika lub gazika.

Do czasu odpadnięcia kikuta nie układaj dziecka zbyt długo na brzuszku, pępuszek jest wtedy uciskany.

Nie odrywaj kikuta

Sam odpadnie w odpowiednim czasie.

Odpowiednie ubranie

Maluszkowi z niezagojonym pępuszkiem należy zakładać ubranka przewiewne, bawełniane oraz pieluszki ze specjalnym wcięciem na pępek, jeśli pieluszka takiego wcięcia nie posiada należy odgiąć jej brzeg. Nie zakładaj ubranek z gumką, która może uciskać pępuszek.

Kiedy do lekarza

Kiedy skonataktować się z pediatrą lub położna? Gdy zauważymy następujące zmiany:

 • zaczerwienienie
 • nieprzyjemny zapach
 • wysięk ropy lub krwi
 • opuchliznę
 • u malucha wystąpi goraczka

 

2 Replies to “Pielęgnacja pępka u noworodka”

 1. strzyżenie psów Łódź says: 9 maja, 2019 at 3:52 am

  Ciekawie napisane. Dużą dawka przydatnych informacji.

  1. Aleksandra says: 9 maja, 2019 at 3:22 pm

   Bardzo mi miło że udało mi się napisać garść cennych informacji 😊 dziękuję za komentarz pozdrawiam cieplutko

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*