Loading...

Nowy Rok wiąże się ze zmianami, zawsze coś planujemy, coś chcemy zrobić, coś osiągnąć. Wyznaczamy sobie jakiś cel i ciągle powtarzamy nowy rok – nowa ja. Tak jak siebie nie można zmienić, a już na pewno nie uda nam się zrobić tego w rok, jest to zdecydowanie za krótko, na taką pracę nad sobą od najgłębszych zakamarków, to wszystko inne jest możliwe do osiągnięcia, trzeba tylko jasno wyznaczyć sobie cel i zawzięcie do niego dążyć.

Ja, tak samo jak zapewne większość z Was, też sobie wyznaczyłam dane cele na ten rok. Niezmiennie od kilku lat na liście celów do osiągnięcia jest rozwój bloga. Tak samo i w tym roku postanowiłam się na tym skupić i poświęcić moim blogom trochę więcej czasu.

Jedną ze zmian jest rozszerzenie tematyki bloga o katalog zabaw kreatywnych dla dzieci diy. Taką pierwszą rzecz już mam przygotowaną i już wczoraj dzieci mogły się nią pobawić. Mowa o wykonany przeze mnie sorterze do nauki kolorów.


Co potrzebujemy

Co nam jest potrzebne, aby stworzyć sorter:

 • karton
 • rolki po papierze toaletowym
 • kolorowy papier lub farby
 • kolorowe pompony lub pocięte gąbki do zmywania
 • klej
 • nożyczki
 • papier ozdobny*

*niekoniecznie

Jak zrobić sorter

Papierem ozdobnym obklejamy karton, można też obkleić go kolorowym papierem lub pomalować farbkami, będzie to nasza podstawa.

Przygotowujemy tyle rolek, ile mamy kolorów (u mnie 8) każdą rolkę malujemy farbkami lub obklejamy papierem kolorowym w odpowiednim kolorze (takie kolory jak pompony lub gąbki). Rolki przyklejamy do podstawy kartonu. Ja w tym celu użyłam mocnego kleju. Pompony lub gąbki dajemy do osobnego naczynia lub miseczki. Gotowe.

Na czym polega zabawa

Dziecko sortuje kolorowe pompony do odpowiednich rolek. Młodsze dzieci uczą się rozpoznawania kolorów, nieco starsze powinny już umieć nazwać dany kolor. Ze starszymi dziećmi można bawić się w kolory po angielsku.

Czego uczy się dziecko

Zabawa pomaga w rozwoju motoryki małej, uczy koordynacji ręka-oko, dziecko uczy się rozpoznawania kolorów, uczy się nazywać kolory, spostrzegawczości ( segregowanie wg kolorów), utrwalanie nazw po polsku i po angielsku.

Podsumowanie

Przygotowanie sortera zajęło mi około godziny. Stworzenie gry to koszt kilku złotych. Wykorzystujemy materiały do recyklingu – karton, rolki po papierze toaletowym.

Pewnie każdy ma w domu rolki po papierze toaletowym, kawałek kartonu, papier kolorowy, farby, klej i nożyczki. Zatem do roboty 🙂

2 Replies to “Sorter do nauki kolorów diy”

 1. Kat says: 10 stycznia, 2020 at 2:21 pm

  Super, uwielbiam takie kreatywne zabawy 🙂 Chociaż czasem wstrzymuje mnie niechęć do bałaganu- moja mała ma temperamencik 😀

  1. Aleksandra says: 10 stycznia, 2020 at 3:50 pm

   Racja, ale trzeba pamiętać że bałagan też jest kreatywny 😉 podczas tej zabawy nie na aż tak dużego bałaganu trzeba tylko pilnować by dziecko nie rozrzucilo pomponow po całym mieszkaniu bo później przez 3 dni jeszcze się he znajduje 🙂

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*