Loading...

Ostatnio przyjęło się, że poród drogą cięcia cesarskiego to nie poród. Nic bardziej mylnego. Cięcie cesarskie jest tak samo ważnym wydarzeniem jak poród siłami natury. Nie rozumiem osób, które mówią, że dziecko, które przychodzi na świat poprzez cesarkę nie jest urodzine tylko wydobyte, a matka takiego dziecka nie jest prawdziwą matką bo nie urodziła naturalnie. Bzdura.

Dziecko przychodzi na świat poprzez poród fizjologiczny (siłami natury) lub poprzez zabieg operacyjny jakim jest cięcie cesarskie, które może być wykonane w trybie nagłym lub planowanym. Chciałabym Wam przybliżyć temat cesarki bo tak się składa, że miałam wykonywany ten zabieg dwa razy, raz w trybie nagłym i raz planowo.

źródło: http://pexels.com

Cesarka w trybie nagłym

Cesarkę w trybie nagłym, wykonuje się gdy w trakcie porodu fizjologicznego nastąpią jakieś przeszkody. Jednym ze wskazań do cesarki w trybie nagłym jest brak postępu porodu, to chyba najczęstsza przyczyna, kiedy lekarz decyduje się na zakończenie porodu cesarką. W takiej sytuacji nie mamy zbyt dużo czasu na przygotowanie się. Często kobiety po takim porodzie mają wyrzuty sumienia i żal do siebie, za to że nie dały rady urodzić naturalnie. Żal taki jest zupełnie niepotrzebny, bo często decyzja o cesarce nie jest zależna od nas. Warto też pamiętać, że to dla dobra naszego i naszego dziecka. Więc nie ważne w jaki sposób, ważne że dziecko jest całe i zdrowe a my razem z nim.

Gdy zapadnie decyzja o cesarce lekarz pyta nas o zgodę i daje do podpisu deklarację. Następnie następuje przygotowanie do zabiegu operacyjnego. Jak takie przygotowanie wygląda opiszę w następnym akapicie.

Cięcie cesarskie w trybie planowanym

Pod koniec ciąży, gdy już wiesz, że będziesz mieć cesarkę, lekarz prowadzący wystawia skierowanie. Z tym skierowaniem idziesz do szpitala i tam ordynator kwalifikuje Cię do zabiegu i ustala termin operacji. Następnie dzień przed planowanym cięciem zgłaszasz się na oddział ginekologii i już tam zostajesz. Dzień przed cesarką masz wykonywane różne badania m.in pobiorą Ci krew do badań (na krzepliwość i elektrolity) wykonają usg, ktg, badanie ginekologiczne i będzie konsultacja anestezjologiczna. Dzień przed planowaną cesarką powinnaś być na diecie lekkostrawnej i pić dużo wody.

Przygotowanie do cesarki w dniu zabiegu

Planowane cięcia zazwyczaj odbywają się do południa. W tym dniu możesz jedynie zmoczyć usta wacikiem. Nie należy już nic jeść ani pić. Na około godzinę przed zabiegiem położna przygotowuje Cię do operacji. Podłącza ktg, przygotowuje pole operacyjne czyli usuwa owłosienie (nawet jak ogolimy się w domu to położna i tak nas goli), zakłada cewnik, czasem robi się lewatywę. Podłącza się kroplówkę z elektrolitami lub glukozą, aby Cię nawodnić. Następnie przebierasz się w jednorazową koszulę operacyjną i specjalny czepek na głowę. Zostajesz przewieziona na blok operacyjny około 15 minut przed zabiegiem. Tam dokonuje się ostatnich formalności, między innymi jesteś pytana o dane. Następnie jedziesz na salę operacyjną. Tam anestezjolog podaje Ci znieczulenie. Zabieg cięcia cesarskiego najczęściej wykonuje się w znieczuleniu podpajęczynówkowym (do kręgosłupa). Najpierw w miejscu wkłucia jesteś znieczulona następnie anestezjolog podaje znieczulenie, to nie boli ale możesz czuć rozpieranie. Następnie dożylnie dostajesz antybiotyk chroniący przed różnego rodzaju zakażeniami operacyjnymi. Zakładają rękaw do mierzenia ciśnienia, czujnik saturacji oraz elektrody monitorujące pracę serca. Ciało zostaje okryte specjalną chustą, jedynie pole operacyjne (brzuch) nie jest zakryte. Na wysokości klatki piersiowej stawiany jest parawan lub wieszana jest chusta, więc nie widzisz co się dzieje. W tym czasie znieczulenie już zaczyna działać, czujesz rozchodzące się ciepło od pasa w dół i powoli tracisz czucie w nogach. Lekarz sprawdza czy jesteś już całkiem znieczulona i rozpoczyna się operacja. Dzięki znieczuleniu w kręgosłup jesteś świadoma i możesz biernie uczestniczyć w zabiegu. Lekarz wyciąga z brzucha dziecko i od tego czasu możesz obserwować co się dzieje i jak lekarz neonatolog przeprowadza noworodkowi pierwsze badanie. Następnie pielęgniarka na chwilę pokazuje Ci malucha i przytula do policzka, jest to czas dla Was, można przywitać się z dzieckiem i je pocałować. Później dziecko jest zawiezione na oddział noworodkowy a u Ciebie lekarz przeprowadza końcowe czynności operacyjne, zszywa. Po zabiegu jeszcze przez 15 minut zostajesz na bloku po czym jesteś przewieziona na oddział. Jeśli masz siłę, możesz poprosić położną by przyniosła Ci dziecko do karmienia.

źródło: http://pexels.com

Postępowanie po operacji

Po operacji musisz leżeć, nie możesz podnosić głowy przez około 6 godzin. Po około 2 godzinach wraca czucie w nogach, można już wtedy rozpocząć pierwszą gimnastykę, czyli ruszać stopami, kręcić koła, zginąć i prostować nogi. Gdy czujesz się na siłach, a od operacji minęło około 8 godzin możesz poprosić położną by pomogła Ci usiąść. Ważne jest aby starać się zrobić to samemu a położna niech tylko asekuruje w razie gdyby zakręciło Ci się w głowie. Gdy uda Ci się usiąść możesz zostać w tej pozycji około 20-30 minut w zależności od tego ile masz siły. Do 12 godzin po operacji powinnaś wstać na nogi i przejść kilka kroków. Ważne by nie odkładać pionizacji na później im szybciej uda Ci się wstać tym lepiej. Gdy już jesteś po pierwszej pionizacji, ważne by starać się siadać i wstawać samodzielnie jak najczęściej. Będzie to wymagało dużego wysiłku i samozaparcia, ale warto bo im szybciej zaczniesz się ruszać tym szybciej przywiozą Ci dziecko. Najczęściej po 12 godzinach możesz poprosić by maluch został już z Tobą cały czas, oczywiście gdy czujesz się na siłach.

Warto wiedzieć

  • Po cesarce pobyt w szpitalu przedłuża się do około 4-5 dni
  • Na drugi dzień po zabiegu będziesz mieć zdjęty opatrunek
  • Ranę pooperacyjną należy myć szarym mydłem 2-3 razy na dobę i po umyciu spryskać octaniseptem
  • Gdy odczuwasz ból możesz śmiało prosić o środki przeciwbólowe
  • Na początku noworodek nie potrzebuje dużo jedzenia, mleko z piersi, które w pierwszych dniach jest określane jako siara powinno wystarczyć, ale gdy po karmieniu dziecko jest niespokojne możesz spróbować dokarmić malucha specjalną mieszanką dostępną w szpitalu
  • W 3-4 dobie po porodzie występuje nawał pokarmu, który trwa 2-3 dni w tym czasie należy jak najczęściej przystawiać malucha do piersi. Gdy pokarmu jest dużo, można odciągnąć laktatorem niewielką ilość, tak aby poczuć ulgę i ściągnięte mleko zamrozić.
  • Na początku podczas przystawiania dziecka do piersi mogą boleć nas brodawki. Warto je smarować specjalną maścią np maltan. Gdy brodawki są podrażnione lub krwawią należy używać specjalnych osłonek i skontaktować się z doradcą laktacyjnym.

Myślę, że ten wpis dużo wyjaśnia i jest dość szczegółowy. Mam nadzieję, że okaże się pomocny dla niejednej przyszłej mamy.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*