Loading...

Kółko się Pani urwało to zabawna komedia kryminalna, gdzie główną bohaterką jest starsza pani. Pierwszy raz czytałam komedię kryminalną i bardzo mi ten gatunek przypadł do gustu. Obecnie jestem na etapie czytania drugiej części – Komórki się Pani pomyliły.

Podstawowe informacje

Tytuł: Kółko się Pani urwało

Autor: Jacek Galiński

Gatunek: komedia kryminalna

Wydawnictwo: WAB

Rok wydania: 2019

Ocena: 4/5

Bohaterowie

Zofia Wilkońska – główna bohaterka, starsza Pani, która niespodziewanie zostaje uwikłana w zagadkę kryminalną i podejrzana o morderstwo. Jej postrzeganie świata mocno zderza się z rzeczywistością.

Michał Sobieszczański – starszy posterunkowy, otrzymał pseudonim Borewicz

Colombo – inny policjant, który tak naprawdę miał inaczej na nazwisko ale Pani Zosia lubiła nadawać ludziam przydomki

Mała Stopa – gangster, który włamał się do mieszkania Zofii a później ją porwał

Fabuła

Starsza Pani zostaje okradziona. Z mieszkania znikają pieniądze, biżuteria i cenne dokumenty. Kobieta wzywa policję, ale funkcjonariusze szybko dają jej do zrozumienia, że sprawcy nie uda się złapać. Staruszka natomiast nie ustępuje, ma swoje podejrzenia i postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Trop prowadzi do sąsiada, Zofia Wilkońska bez zastanowienia idzie do jego mieszkania by odzyskać dobytek. Gdy sąsiad nie otwiera drzwi postanawia je wyważyć, przeszukuje całe mieszkanie i na końcu znajduje sąsiada zamordowanego. Szybko pojmuje, że obecna sytuacja nie stawia jej w dobrym świetle. Zostaje główną podejrzaną dokonania czynu.

Na komisariacie zostaje wtajemniczona w sprawę nielegalnego obrotu nieruchomościami. Nagle znajduje się w samych środku świata przestępczego.

Moje zdanie na temat książki

Książka sama w sobie jest bardzo oryginalna. Jeszcze nigdy nie spotkałam się z taką pozycją, gdzie główną rolę gra starsza pani. Zofia Wilkońska też jest postacią niebanalną – z jednej strony zniedołężniała staruszka a z drugiej irytujące i bardzo dociekliwe babsko. Książkę czyta się szybko i przyjemnie. Momentami jest śmieszna a czasem znów czyta się z zapartym tchem. Spotyka się wątki przekoloryzowane i wręcz górnolotne, ale wszystko jest z wyczuciem. Zakończenie jest ciekawe, aczkolwiek uważny czytelnik jest w stanie w pewnym momencie przewidzieć, że tak może się to skończyć. Brawo dla autora za podarowanie czytelnikom tego, czego jeszcze nie otrzymali.

Podsumowanie

Fajna książka, polecam. Nie jest to jakiś must have, który każdy musi przeczytać ani nic co wnosi coś konkretnego do naszego życia, ale lekka przyjemna, śmieszna. Kółko się Pani urwało to debiut autora, który okazał się nielada sukcesem.

Inne moje recenzje

https://www.aleksandrazmuda.pl/2020/06/dziewczyna-ktora-znalas-nicola-rayner/

https://www.aleksandrazmuda.pl/2020/03/mistrzynie-kamuflazu-magda-omilianowicz/

Wszystkie recenzje książek znajdują się w zakładce „Książki”

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">html</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*